תקשורת לא מילולית בגישור

תקשורת לא מילולית בגישור

תקשורת לא מילולית היא דרך נוספת וחשובה לבנות אמון בין המגשר לצדדים המגושרים בתהליך הגישור. מכיוון שחלק גדול מהתקשורת בין בני אדם נעשה באפן לא מילולי ישנה חשיבות למודעותו של המגשר לשימוש נכון בסוג התקשורת הזה וכן בהבנה מעמיקה יותר של המגושרים על בסיס התקשורת הלא מילולית בה הם משתמשים.

תקשורת לא מילולית בגישור באה לידי ביטוי במספר ערוצים. הנה כמה מהמרכזיים שבהם:

מרחק בין אישי – המרחק הפיזי בין האנשים בחדר הגישור המאפשר לכל אחד מהנוכחים בחדר להרגיש נינוח ובטוח. פעמים רבות אלמנט זה הוא תלוי תרבות – תרבות המזרח למשל מאפשרת מרחק מצומצם יותר מתרבות המערב. עוד אלמנט שנכנס בקטגוריה זאת הוא ה”סטינג” של חדר הגישור – שפת המרחב של הריהוט, המרחק של הכיסאות זה מזה, גובה הכיסאות, סימטריה ועוד.

תנועות אברי הגוף – המגשר חייב להקדיש תשומת לב ומודעות לכך שתנועותיו צריכות לשדר פתיחות, שלווה, אמפתיה ושקט. באותה נשימה עליו להביע מחוות עם הידיים או הפנים כדי לשדר הקשבה אקטיבית כדי ששפת גופו לא תתפרש אצל המגושרים כאילו הוא משתעמם מדבריהם. זהו גם כלי מצוין להרגעת הצדדים ויצירת תחושת ביטחון בשעה של התפרצות רגשית.

תנוחה – לצורה בה יושב המגשר, למנח הידיים, הרגליים והראש שלו, לכולם יש חשיבות בעיצוב התדר שעובר ממנו אל הצדדים המגושרים. על המגשר להקפיד להתאים את כל אלו לדינמיקה בחדר, למשל כאשר אחד הצדדים נמצא בסערת רגשות ניתן להישען קדימה לעברו ובכך לשדר אמפתיה, או בזמן שהצדדים מאבדים ביטחון רצוי לשבת זקוף ולשדר ובכך לשדר שליטה בסיטואציה.

סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין

מבע העיניים – קשר עין הוא אלמנט חשוב מאוד ליצירת קשר אישי בגישור. על המגשר להקפיד לשמור על קשר עין שוויוני ככל הניתן בין שני הצדדים ולהשתמש במבע העיניים כדי להביע הזדהות, לשדר שקט וביטחון למגושרים ולהגיב לכל סיטואציה בחדר בהתאם.

שימוש נכון בקול – על המגשר להתאים את טון הדיבור לסיטואציה המתרחשת בכל רגע בחדר. יש בכוחו של טון הדיבור לשנות סיטואציה, מבלי לדבר על כך. למשל כאשר הרוחות סוערות דיבור שקט ונינוח יכול להביא לכך שגובה הלהבות יירד מהר או כאשר אחד הצדדים משתלט על הדיון – טון בטוח ואסרטיבי יכול לעצור אותו ולהחזיר את הדיון להתנהל בצורה יותר שוויונית.

הכלים האלה הם כלים הכרחיים בארגז הכלים של המגשר. הם מוסיפים לו מימד נוסף דרכו הוא יכול להבין את הצדדים המגושרים, להכיר אותם באופן עמוק ויעיל יותר ולזהות מסרים חבויים, אינטרסים נסתרים שאינם עולים על השולחן, פחדים וחרדות. זוהי גם דרך מאוד אפקטיבית לייצר אמון בינו לבין המדדים ובינם לבין עצמם כדי לייצר שיח פתוח ומאפשר דרכו ניתן לקדם את התהליך לעבר הסכמות.

 

 

 

 

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי