פגישת הכרות

פגישת הכרות

שלב פגישת ההכרות בין המגשר לצדדים הוא שלב קריטי להצלחת הגישור. זהו השלב בו למעשה נפגשים לראשונה המגשר והצדדים. חשיבותו נעוצה בכך שבפגישה זו, למעשה מונחים היסודות לבניית האמון בין הצדדים עצמם ובינם לבין המגשר, שהוא הבסיס להצלחת התהליך כולו. לכן על המגשר להקפיד על כל הפרטים, מהתוכן אותו בוא בוחר להציג, דרך שפת הגוף שלו ועד לסידור החדר.

מעבר ליצירת אמון משותף בין הצדדים למגשר, לפגישת ההכרות ישנן מטרות חשובות נוספות. הראשונה היא שיתופם של הצדדים בתהליך שהם עתידים לעבור, הפיכתם לשותפים לתהליך באופן שיוריד את מפלס אי הוודאות איתו הם מגיעים לחדר, יצירת מחויבות בקרב הצדדים לגישור וכן הבהרת הקודים והכללים ההתנהגותיים המקובלים בחדר הגישור ותורמים להצלחת התהליך.

לפגישת ההכרות מספר שלבים שעל המגשר להוביל על מנת לעמוד במטרות הפגישה:

  1. שלב ההיכרות – בשלב זה מציג המגשר את עצמו ואת המומחיות המקצועית שלו. בשלב זה מומלץ להחמיא לצדדים על כך שבחרו להגיע ולדבר על המחלוקות שביניהם ולפתור אותן בצורה של הידברות במקום ללכת לנתיבים אחרים של מלחמות וכיפופי ידיים. במידה וקיימת הכרות מוקדמת בין המגשר לאחד הצדדים או הכרות מוקדמת עם עצם הסכסוך על המגשר לבצע גילוי נאות. חשוב לציין כי קשר אישי או מקצועי קודם אינו מונע את קיום הגישור, אך רק בתנאי ששני הצדדים מודעים לכך ומסכימים לכך. זאת למעט מצב של ניגוד עניינים של המגשר, בו גם הסכמת הצדדים אינה מספיקה ויש להפסיק באופן מידי את התהליך. עוד חשוב לציין כי מותר לצדדים בגישור מותר להביא עימם מלווים שיעזרו להם לקבל החלטות אורחים, מתלמדים או מלווים רשאים להשתתף בפגישת הגישור.
  1. הצגת תהליך הגישור – בשלב זה המגשר מכניס את הצדדים לתוך תהליך הגישור ופורס אותו לפניהם בקווים כלליים. המטרה של שלב זה היא להפחית את אי הוודאות בקרב הצדדים ולהפוך אותם לשותפים לתהליך. אלמנטים שחשוב להדגיש בשלב זה הם את העובדה שמדובר בתהליך וולונטרי, הניטרליות של המגשר, אובייקטיביות, הגעה להסכמות משותפות, נורמות של שיח מכבד, תרבות דיבור והימנעות מהתפרצות לדברי הצד השני. כמו כן יש להסביר לצדדים כי בתהליך גישור אין פרוטוקולים אך כל צד רשאי לכתוב לעצמו את הדברים הנאמרים בחדר .
  1. סודיות וחיסיון – בשלב זה מסביר המגשר לצדדים כי בתהליך הגישור נשמרת הסודיות של הצדדים. כלומר, אם אחד הצדדים שיתף את המגשר במידע בשיחה אישית אסור למגשר לחשוף מידע זה בפני הצד השני אלא בהסכמת הצד המשתף. כמו כן על המגשר ליידע את הצדדים כי תהליך הגישור הינו תהליך חסוי ואין להשתמש במה שנאמר או נכתב בו בבית המשפט.
  1. ייעוץ חיצוני – בשלב זה של פגישת ההכרות בגישור, מסביר המגשר לצדדים כי עליו להישאר אובייקטיבי וניטרלי לאורך כל התהליך ולכן לא יוכל לתת להם ייעוץ מקצועי כזה או אחר. המגשר יכול להמליץ לצדדים להתייעץ באנשי מקצוע כגון פסיכולוגים, מטפלים זוגיים, אקטוארים, שמאים במידה ועולה צורך כזה. כמו כן רצוי להזהיר את הצדדים מפני יועצים לא מקצועיים או בעלי אינטרס זר ומקריאת חומרים לא מבוססים אליהם הם עלולים להיחשף במהלך התהליך.
  1. תשלום – בשלב זה מיידע המגשר את הצדדים בנוגע לתשלום ובמידה והם מעוניינים להתחיל בתהליך רצוי גם לגבות אותו. על מנת למנוע אי נעימויות בשלב מאוחר יותר וכדי לחזק את המחויבות של הצדדים לתהליך הגישור, חשוב שהמגשר יסביר כבר בשיחת הטלפון הראשונית מהן עלויות הגישור אצלו.
  1. מתן אפשרות לשאילת שאלות – בשלב זה ולאחר שעבר על כל השלבים הקודמים פונה המגשר לצדדים ונותן להם את האפשרות לשאול שאלות הבהרה, לבקש מהמגשר להרחיב או לחזור על עיקרי הדברים.
  1. חתימה על הסכם – השלב האחרון בשיחה ההכרות בו חותמים המגשר והצדדים את הסכם הכניסה לתהליך הגישור. רצוי לעבור עם הצדדים על ההסכם ולוודא שהם מבינים את כל סעיפיו ומשמעויותיו.

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי