עקרונות הגישור

עקרונות הגישור התמקדות בעתיד – הצדדים המגיעים לחדר הגישור נוטים להתמקד באופן טבעי בהשתלשלות העניינים שהביאה אותם למצב של מחלוקת או סכסוך. ההתמקדות שלהם בעבר מעלה המון אמוציות ותסכולים ומכניסה אותם אל תוך הדינמיקה של השיח, מה שמציב לא מעט מכשולים בדרך לפתרון. הגישור דוגל בעיקרון לפיו אין ביכולתו של האדם לשנות את העבר, והשליטה היחידה שנתונה בידיו היא על עיצוב עתידו. לכן ההתמקדות בחדר הגישור היא בעתיד, בהסתכלות אופטימית של הצדדים אל המקום אליו הם רוצים להגיע, בניסיון להניח למשקעי עבר ובמציאת דרכים יצירתיות לנוע קדימה. כך נולדים פתרונות יצירתיים שלא היו יכולים להתקיים בשיח שמתמקד בעבר.

לתת מענה לפן הרגשי ולייצר תקשורת – כל מחלוקת או סכסוך בין שני צדדים שמתקיימת ביניהם מערכת יחסים מלווה בהמון רגשות. נכון שמטרת הגישור היא לנקות את כל הרעשים ולזהות את האינטרסים של שני הצדדים, אך פעמים רבות עולה הצורך לשחרר את העומס הרגשי של אחד הצדדים או שניהם ויש לאפשר זאת על מנת להתחיל את התהליך בצורה נקיה יותר. יש לעשות זאת תוך יצירת דיאלוג בו כל צד מדבר בתורו ולשאוף לכך שהצד השני מקשיב, מבין את הדברים (גם אם אינו מסכים להם) ונותן להם מענה אם יש צורך.

לזכור את חשיבותה של מערכת היחסים – בין הצדדים המגיעים לגישור מתקיימת מערכת יחסים כזו או אחרת. לעתים רומנטית, לעתים עסקית, לעתים על בסיס שכנות וכו’. ככל שמערכת היחסים ארוכת טווח יותר בה יש תלות של הצדדים זה בזה (גירושין עם ילדים לדוגמה) יש לתת לה יותר מקום בחדר הגישור, לייצר מנגנונים שישמרו עליה ויאפשרו לצדדים להרגיש ביטחון, במיוחד בשעה שעולה מחלוקת ביניהם. השאיפה היא למצב בו מתוך דיאלוג סבלני, סובלני ומשתף בין הצדדים ימצאו גם האינטרסים המשותפים ומתוכם יבנה המנגנון שיאפשר את המשך היחסים התקינים ביניהם.

עקרונות הגישור אחריות הצדדים – המגשר הוא לא יועץ, הוא לא פסיכולוג ולא אקטואר. הוא מייצג תהליך באמצעותו הצדדים לוקחים אחריות מלאה הן על הקונפליקט והן על פתרונותיו. עיקרון זה מאפשר לצדדים שמכירים את צורכיהם טוב יותר מכל אדם אחר להגיע לפיתרון הטוב ביותר עבורם או לחילופין לעזוב את התהליך במידה ואינו עומד בציפיות שתלו בו.

עקרונות הגישור גמישות ויצירתיות – מכיוון שתהליך הגישור אינו כפוף לתכתיבים פורמאליים מלבד לשמירה על החוק, הוא מאפשר גמישות מרבית ויצירתיות במציאת פתרונות לסכסוכים. כששוברים את המסגרות התודעתיות המגבילות ומאפשרים לבני אדם חופש מחשבתי מגלים כי הם יכולים להיות מאוד יצירתיים בכל מה שנוגע לחייהם, להשגת האינטרסים שלהם ולהגשמת מטרות שהציבו לעצמם.

עקרונות הגישור וולונטריות – אחת החוזקות של הגישור הוא הוולונטריות שבו. הצדדים מגיעים לחדר הגישור מיוזמתם, בלי שאף אחד כפה זאת עליהם. הם אינם חייבים להישאר בו אם התהליך אינו עולה בקנה אחד עם ציפיותיהם והם אינם מחויבים לחתום על הסכם שאינם שלמים איתו. זהו כח אדיר של התהליך שכן עצם ההגעה של הצדדים לחדר מעיד על רצונם לפתור את הסכסוך בהידברות. זאת נקודת התחלה מעולה לפתרון סכסוכים.

ניטרליות – המגשר חייב להיות ניטרלי ולהתייחס לשני הצדדים באופן שאינו נותן לאף אחד מהם תחושה כי הוא מעדיף את האחר. על כן עליו להימנע ככל הניתן מלהציע פתרונות שכן הם עלולים להיתפס כנטייה לטובת אחד הצדדים, להביע עמדה לגבי אמירה זו או אחרת של אחד הצדדים או להיות שיפוטי. עליו לשמור על מרחק פיזי שווה בינו לבין הצדדים, לחלק את הקשב ביניהם בצורה שוויונית ככל הניתן וכך גם לגבי קשר עין. גישור בו המגשר איבד את אמון אחד הצדדים בשל חשד לחוסר ניטרליות הוא גישור שנכשל.

סודיות וחיסיון – בתחילת תהליך הגישור חותמים הצדדים והמגשר על הסכם בו הם מתחייבים לחיסיון התהליך. על כן אין להשתמש במה שקורה בחדר הגישור בהליך שיפוטי אזרחי. כמו כן מתחייב המגשר לסודיות מול הצדדים שכן אחת הפרקטיקות המקובלות בגישור היא שיחה נפרדת עם כל צד בנפרד ומחויבות לסודיות מאפשרת שיח פתוח וכן בו ניתן לעמוד על האינטרסים האמיתיים של כל צד.

למידע נוסף על פרקטיקום בגישור גירושין לחצו כאן

למידע נוסף על קורס פרקטיקום בגישור אזרחי לחצו כאן

המידע באתר זה מוגש באהבה לכל מי שזקוק למידע וכלים מעולם הגישור, על ידי בית הספר לגישור מעשי של נדב נישרי

ניתן להשתמש במידע ללא הגבלה אך נודה לכם על ניתנת קרדיט.

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי