סימולציה סכסוך שכנים

סימולציה סכסוך שכנים ניתנת באהבה לכל לומדי הגישור באשר הם מטעם בית הספר לגישור נדב נישרי. השימוש בסימולציה הינו חופשי וללא צורך בקבלת רשות מאיתנו. במידה ותרצו לתת לנו קרדיט נשמח.

רוני (34) ונעם (36) הורים לשני ילדים שהקטן שבהם הוא בן שלושה חודשים. בני הזוג והילדים מתגוררים בדירה בבעלותם בבניין דירות בפתח תקווה. את הדירה הם רכשו לפני מספר שנים ישירות מהקבלן. לפני כשנה וחצי עבר להתגורר בדירה הצמודה של רוני ונועם קובי בן ה-24, עובד בחנות הנעליים המצליחה של הוריו שגם מממנים לו את שכר הדירה. זו הפעם הראשונה בה הוא מתגורר לבד. בהתחלה כשרוני הייתה אופה פיצה או מכינה סיר ממולאים היא הייתה לוקחת צלחת לקובי שמאוד אהב את המחוות האלה והודה לה על כך. בפעם אחרת כשרוני ונועם רצו לקנות נעליים, קובי היה סידר להם הנחה משמעותית בחנות של הוריו.

קובי אוהב לארח חברים כשאחד התחביבים שלו ושל חבריו הוא קריוקי ביתי. פעם בשבוע, בימי חמישי בערב, הם נפגשים, שותים אלכוהול, מזמינים מגשי פיצה ושרים. מכיוון שבין הדירות ישנו קיר משותף, רוני ונועם שומעים את השירה והמוזיקה שבוקעים מדירתו של קובי. לרוב הם הצליחו להכיל את זה, אבל מדיי פעם דפק אחד מהם על דלתו של קובי וביקש ממנו להוריד את הווליום. קובי היה נענה לבקשה, אבל בתוך כמה דקות הווליום היה חוזר להיות גבוה בצורה שהטרידה את רוני ונועם.

העניינים הגיעו לכדי סכסוך של ממש לאחר לידת בנם הקטן של בני הזוג. הקולות הרועשים שבקעו מדירתו של קובי היו מעירים את התינוק הקטן, שגם כך היה קשה מאוד להרדימו. באחת הפעמים בהן הגיעה רוני לקצה היא פשוט הגיעה לדירתו של קובי, צלצלה בפעמון ומשפתח לה החלה לצעוק עליו שיש פה תינוק קטן ושיפסיק עם החגיגות האלה בכל יום חמישי כי יש עוד אנשים בעולם וצריך להתחשב בהם, במיוחד כשיש תינוק קטן בדירה הצמודה. קובי לא אהב את הטונים בה דיברה אליו רוני, אמר לה שהיא מוזמנת להזמין משטרה אם משהו לא נראה לה וטרק את הדלת.

רוני חזרה נסערת ובוכה הביתה. נועם ראה אותך ככה ורתח מזעם. הוא התקשר מייד למשטרה להתלונן על שכנו. שני שוטרים הגיעו לאחר שעה וחצי, תשאלו את קובי ואז הגיעו לדירתם של רוני ונועם ועדכנו אותם שכל עוד קובי לא עובר על החוק ומכבה את המוזיקה לפני השעה 23:00 אין שום דבר שהם יכולים לעשות. הם הציעו שאם המוזיקה תימשך אחרי השעה הזאת אז שידווחו לתחנה והם יגיעו שוב.

מאותו לילה היחסים בין השכנים הלכו והידרדרו. קובי נעלב מאוד מכך שבני הזוג הזמינו משטרה והתחיל לשמוע מוזיקה בווליום גבוה גם כשהיה לבד בבית רק כדי לעשות דווקא. נועם היה מגיע לפעמים ומטיח בו דברים קשים. קובי בתגובה אמר לו שאם הם לא היו מזמינים משטרה היה אפשר לדבר, אבל עכשיו הם יכולים לקפוץ לו.

רוני ונועם החליטו להעלות את הנושא בישיבת ועד הבית בה השתתף גם קובי. במקום התפתח קרב צעקות בין שני הצדדים עד שיורם, יו”ר ועד הבית, הציע שהם יילכו לגישור כי אין לו דרך לפתור את המחלוקת הזאת. אחרי לא מעט שכנועים שני הצדדים הסכימו (סימולציה סכסוך שכנים).

הזווית של נעם ורוני

אתם קניתם במיטב כספכם דירה בבניין חדש, כשהיה ברור לכם שהוא יאוכלס בעיקר במשפחות. לא היתה לכם שום בעיה עם קובי, להפך, מאוד חיבבתם אותו, אבל הערבים בהם הוא אירח חברים למסיבות קריוקי פגען באופן משמעותי באיכות החיים שלכם. כשזה פגש את העובדה שיש לכם תינוק שזה עתה נולד, וגם כך שעות השינה שלכם התקצרו משמעותית והיו תלויות בשעות השינה של התינוק, המסיבות האלה כבר דחקו אתכם אל הקצה (סימולציה סכסוך שכנים).

ציפיתם מקובי לגלות הבנה מינימאלית לצרכים שלכם בתקופה כל כך אינטנסיבית עבורכם ושיהיה מספיק בוגר כדי לוותר על מסיבות הקריוקי לתקופה. משלא עשה את זה ציפיתם שלכל הפחות יתחשב בכם וינמיך בצורה משמעותית את הווליום. חוסר ההתחשבות שלו הכעיס אתכם ופגע בכם מאוד.

אתם מאוכזבים ממנו קודם כל ברמה האישית, משום שדאגתם לקבל אותו לבניין בזרועות פתוחות, הייתם שכנים טובים ולבביים והתפתחו ביניכם יחסי חיבה הדדיים. אתם מבינים שהוא בחור צעיר שקשה לו להבין צרכים של אנשים עם ילדים קטנים, ושיש לו את הצרכים שלו, אבל הרגשתם שהוא מתנהג באנוכיות גמורה ולא מנסה ללכת אפילו צעד קטן לקראתכם.

מבחינתכם הזמנת המשטרה היתה צעד שעשיתם מתוך חוסר ברירה ובגלל שקובי דחק אתכם לפינה, ולא בגלל שזה היה הפיתרון המועדף עליכם. בנסיבות האלה בה, ובמצב בו אתם מצאים, הבנתם שבשיחה ובבקשות חוזרות ונשנות לא תצליחו להגיע לתוצאה הרצויה מבחינתכם. בשלב הזה אתם לא מוכנים לשמוע על המסיבות האלה יותר, לא בווליום נמוך ולא בכלל.

אתם שוקלים לפנות לקבלן ממנו רכשתם את הדירה ולבעלי הבית של קובי כדי לנסות להעיף אותו משם.(סימולציה סכסוך שכנים).

הזווית של קובי

אתה פגוע מאוד מהעובדה שרוני ונועם הזמינו לך משטרה. לתחושתך נענית לבקשות שלהם כשהן הגיעו, וגם אם לפעמים חרגת מהן, לא עשית את זה בכוונה אלא בגלל שקשה להשתלט על החברים שלך בכל רגע נתון.

אתה לא רגיל לפגוש שוטרים באופן הזה והצורה בה הם הגיעו במפתיע ונכנסו למרחב האישי השאירה אצלך רגשות מאוד קשים שאתה לא מצליח לשחרר. אתה מבין ללבם של רוני ונועם וחשבת שמתקיים ביניכם שיח דרכו היה ניתן להגיע לפיתרון. ברגע שרוני התייצבה בפתח הדירה שלך והחלה לצעוק עליך הבנת שזה חד צדדי ושהם לא באמת רוצים לדבר אלא לכפות עליך את הפיתרון שלהם. כשהגיעה המשטרה קיבלת את החותמת לתחושה הזאת.

המפגש הזה עם החברים בכל חמישי בערב מאוד חשוב לך. אחרי כל כך הרבה שנים בבית של ההורים יצאת לעצמאות בדיוק כדי שתוכל לעשות את הדברים האלה מתי ואיך שבא לך. מבחינתך אתה לא מתערב לאף אחד מהשכנים מה הוא עושה בתוך ביתו ולכן גם הן לא אמורים להתערב לך.

אתה לא חושש משום צעד שיעשו רוני ונועם כי אתה יודע שאתה לא עובר על שום חוק, ולכן לא  מתכוון לוותר על הערבים האלה עם החברים בבית. אתה מצפה להתנצלות משניהם הן על שיחת הצעקות שרוני עשתה לך ובמיוחד על הזמנת המשטרה. אם ההתנצלות הזאת תגיע אתה מאמין שתהיה פתוח לשמוע על פתרונות שיהיו הוגנים לשני הצדדים, מבלי שתצטרך לוותר על החופש לארח בביתך חברים באופן בו אתה אוהב לארח.

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי