סוגי גישור

סוגי גישור  – הגישור מוצג פעמים רבות כאלטרנטיבה להליך משפטי, אך בפועל מדובר בתחום רחב בהרבה המכיל תחומים רבים שאינם בהכרח קשורים לבית משפט או אמורים להגיע אליו. אם מחפשים תשובה בשורה אחת לשאלות מהו גישור ובאיזה מקרים הוא מתאים ניתן לנסח אותה כך: גישור מתאים לכל מקרה בו מתקיימת מערכת יחסים כלשהי בין שני צדדים או יותר שנקלעה לקונפליקט שאינו נפתר בהידברות ישירה בין הצדדים. 

ישנם מספר סוגי גישור, עליהם נעמוד במאמר זה:

גישור עסקי / גישור אזרחי – בגישור זה מיושבים סכסוכים בין בעלי עסקים כאשר הפניה שלהם למגשר נעשית לרוב בטרם אחד הצדדים פנה להליכים משפטיים. במקרים רבים הגישור הוא תולדה של “סעיף התניית גישור” שמכניסים מנהלי חברות להסכמי התקשרות עם חברות אחרות. סעיף זה מחייב בשעת סכסוך פנייה ראשונית לגישור כצעד ראשון ליישובו.

גישור גירושין –גישור גירושין עוסק בזוגות שנקלעו למשבר ביחסים ומעוניינים להיפרד או לחלופין להגיע להסכם שלום בית ולחלופין גירושין. למידע נוסף על גישור גירושין לחצו כאן.

גישור במשפחה – סכסוכים משפחתיים נוספים במגיעים לגישור סובבים סביב סכסוכי ירושות, טיפול בהורים קשישים (גישור בין דורי), עסקים משפחתיים ועוד. זהו גישור שנותן מקום לתהליך הרגשי שעוברים הצדדים, שכן ככל שהקרבה גדולה יותר כך עוצמת הרגשות גבוהה יותר בשעת סכסוך.

 

גישור בקהילה – גישור בעל אופי מיוחד שכן המגשרים הפועלים בו הם כאלה המכירים את מרקם הקהילה ועובדים דרך מרכזי הקהילה אותם מנהלת ומפעילה הקהילה עצמה. מדובר על קהילה המוגדרת על פי גבולותיה הגאוגרפים, התרבותיים או בקהילה של בעלי עניין משותף. הסכסוכים הנפוצים בגישורים בקהילה הם סכסוכים בין שכנים, סכסוכים צרכניים בתוך הקהילה בין לקוחות ונותני שירות, סכסוכי שכירויות, סכסוכים הקשורים למערכת החינוך המקומית, סכסוכי דת, תשתיות ועוד.

גישור בתביעות משפטיות – כשמו כן הוא, עוסק ביישוב סכסוכים שהגיעו לערכאה משפטית: מתביעות קטנות, שרך שלום ומחוזי ועד העליון, כמו גם לבתי הדין למשפחה ולעבודה. הליך הגישור בתביעות משפטיות נכלל בדרך כלל תחת הליך מהו”ת (מידע, הכרות ותאום).

גישור פינוי בינוי – תחום גישורי זה עוסק בפתרון מחלוקות בין קבלן / יזם לדיירים בבניין משותף או בין הדיירים עצמם כאשר יש רצון להוציא אל הפועל תוכנית פינוי בינוי, תמ”א 38 או שיפוץ נרחב אחר.

סוגי גישור ארגוני – גישור זה עוסק בסכסוכים המתגלעים בתוך ארגונים ומקומות עבודה. אליו מגיעים סכסוכים בין מעסיקים לעובדים, בין מחלקות שונות בארגון, בין העובדים לבין עצמם ובין צוותי עבודה.

סוגי גישור צדק מאחה – זהו גישור העוסק בתחום הפלילי ומתבצע בין מבצע העבירה לבין הנפגע מביצועה. צדק מאחה שואף להביא מזור ורגיעה הן לקורבן והן לתוקף המצטער על מעשיו. זאת על ידי יצירת שיח וולונטרי בין הצדדים שמטרתו לאפשר לתוקף להתנצל בכנות ולקורבן לקחת לידיו את השליטה בחייו אחרי הטראומה הקשה שעבר. לעיתים ניתן גם בצדק מאחר לקבוע מנגנון מוסכם לגבי פעולות שעל מבצע העבירה לעשות על מנת לתת מענה לקורבן העבירה על מנת לספק את הצרכים שעלו בעקבות הפגיעה בו.

למידע נוסף על פרקטיקום בגישור גירושין לחצו כאן

למידע נוסף על קורס פרקטיקום בגישור אזרחי לחצו כאן

המידע באתר זה מוגש באהבה לכל מי שזקוק למידע וכלים מעולם הגישור, על ידי בית הספר לגישור מעשי של נדב נישרי

ניתן להשתמש במידע ללא הגבלה אך נודה לכם על נתינת קרדיט.

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי