כולנו זקוקים לאושר – צעד ראשון להצלת הזוגיות – ד”ר אורית ארבל

כולנו זקוקים לאושר – צעד ראשון להצלת הזוגיות

“ההתקדמות, היא בלתי אפשרית ללא שינוי…” ג’ורג’ ברנרד שו

בתור יועצת זוגית, אני חווה הרבה רגעים של התרגשות. מרגשת אותי פריצת דרך של זוג בקליניקה, נפילה של אסימונים אצל אחד הצדדים שמשנה את כל ההתנהלות של הזוג. מרגשים אותי תלמידים במכללה שהופכים מאנשים שמחפשים משמעות, ליועצים מלאי בטחון, שמבינים את השליחות שלהם. אחד הדברים הכי מרגשים הוא תלמידים שבאו ללמוד מקצוע, ובדרך גילו עד כמה הם היו צריכים את הכלים האלו ברמה האישית.

ד’ היא אחת כזאת. תלמידה שבאה לעשות הסבה מקצועית לייעוץ זוגי, וכך היא כתבה לי בסוף הקורס:

הגעתי בכדי לקבל מודלים שבעזרתם אוכל להעביר ייעוץ זוגי, ומצאתי שעברתי תהליך מעמיק שהביא לשיפור אישי.

זכיתי להגיע לקורס כשאני בתחילתה של זוגיות פוטנציאלית מאוד לפרק ב’. הכלים שקיבלתי והסשנים שעברתי ושהעברתי האירו, כמו פנס, את המקומות  העמוקים שבי, שמלאים בפחדים, בפרדיגמות ואוטומטים, ובעזרת כלים אלו,  הצלחתי להתקדם ולהגדיל את דרגת החופש שלי.

אני מאמינה שכל זוג יכול ללמוד את הכלים האלו ולהשתמש בהם, גם זוג שמרגיש שהגיע לסוף הדרך, שמיצה את כל האפשרויות, ושהוא נמצא בנסיעה בכיוון אחד – גירושין.

החוכמה היא לעשות את הצעד הראשון, זה שייקח אתכם למסלול חדש, המסלול לשיקום הזוגיות.

אז מה הוא הצעד הראשון?

ישנם שלושה תחומים מרכזיים שבהם כל זוג יכול להתחיל. כמובן שזו רק ההתחלה, ולכל זוג יש את הדרך הייחודית שהוא צריך לעשות. יש עוד הרבה נושאים, תחומים ורבדים, אבל ההתחלה לזוגיות טובה יותר עוברת דרך בדיקה של אלו:

תקשורת טובה

לתקשורת טובה יש כמה כללים ברורים, והיא הבסיס לזוגיות טובה.

חשוב שמי שרוצה להעביר מסר יהיה נוכח בזמן שיחה, לא יתעסק בדברים אחרים ויהיה ברור ומדוייק.

חשוב שמי שמקשיב למסר יהיה נוכח גם הוא, יקשיב, יסתכל על הצד השני, ולא יתעסק למשל בתגובה שלו לדברים. וגם ישקף לצד השני את מה ששמע כדי לוודא שזה המסר

וחשוב לדבר בלי רעשי רקע, לא עונים לטלפונים, לא בודקים הודעות, לא מקלחים ילדים או עושים כלים. יושבים, מקשיבים ומסתכלים אחד על השני כדי לשמוע באמת.

עם הזמן  שחיקת הזוגיות, אנחנו מנהלים שיח חרשים. הבעל אומר – אני אוהב מלפפונים, ובמקום להקשיב לו ולהבין שהוא רוצה שבארוחה שאת מכינה יהיו מלפפונים, את עונה – ואני אוהבת זיתים.

מה יצא מזה? הוא לא יודע אם המסר שלו עבר והצורך שלו יתמלא, את לא הבנת את המסר, והצורך שלו עבר לך מעל הראש, הוא לא קלט את הצורך שלך בזיתים, וכך שניכם יוצאים מתוסכלים.

בדיקה של התקשורת היא מפתח חשוב, ולשיטת המרתון יש כלים כדי לעשות זאת

אמון

משבר אמון או בגידה הם אולי אחד מ 3 הסיבות המובילות לכך שאנשים מגיעים לייעוץ זוגי. אז מה זה אומר משבר אמון, ואיך אנחנו יכולים להחזיר את האמון?

ככל שהצד השני קשוב ומבין את הצרכים שלנו, כך הזוגיות שלנו מספקת יותר, ויש ביננו יחסי אמון. עם השנים, החיים שוחקים את התקשורת בין בני הזוג, והצרכים שלנו שהם יום יומיים ומשתנים כל הזמן, לא מתוקשרים נכון לצד השני.

לאורך זמן, כאשר יש תחושה שיותר ויותר צרכים בסיסיים שלכם לא מובנים לצד השני, בתוך המערכת הזוגית, נשבר האמון בין בני הזוג. זה לא חייב להגיע לבגידה ממש, גם חוסר אמון ביכולת של הצד השני לראות את הצרכים שלכם להבין אותם ולהכיל אותם, פשוט יוצרת משבר אמון.

ואמון הוא הבסיס למערכת יחסים.

האולטימטום

שימו לב האם אתם מדברים עם בן הזוג שלכם ב”אם…. אז…”

כל דבר שהוא רוצה מכם מותנה במשהו שהוא יתן לכם?

כל ויתור שלכם חייב לבוא עם ויתור גם מהצד השני?

האם אתם מנסים לסחוט ממנו דברים על ידי איום, למשל האם אתם אומרים משפטים כמו

“אם… אז אתגרש ממך, או אעזוב אותך”?

אם כן, הפסיקו.

שיח בין שני אנשים מבוגרים, שמנהלים בית משותף ואוהבים אחד את השני, לא יכול לבוא עם פנקסנות, עם נסיונות סחיטה באיומים, עם שיטות שמתאימות לשוק האפור.

דברו מאהבה, לא מנסיון להשיג דברים, או דרך להוכיח את הצד השני. מבטיחה לכם שיחס גורר יחס, וכשאתם תשנו גישה גם הצד השני יבוא לקראתכם הרבה יותר.

ייעוץ זוגי הוא הדרך שבני זוג עושים במטרה להגיע לזוגיות טובה. לא כל משבר צריך להסתיים בפרידה, לא כל בעיית תקשורת, אמון או חוסר הבנה במערכת יחסים צריך להגמר בשבר. אפשר לתקן את הדברים, לנקות את המשקעים ולפתוח דף חדש.

ד”ר אורית ארבל – ייעוץ זוגי ומפתחת שיטת המרתון

אודות

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי