גישור נרטיבי

גישת הגישור הנרטיבי יוצאת מנקודת הנחה לפיה בני אדם נוטים לארגן את ההתנסויות והחוויות שלהם בצורה של סיפור. מתוך הסיפור הזה נולדים נרטיבים שונים המסייעים לאדם לעצב את התפיסה שלהם לגבי עצמם, לגבי אירועים שמתרחשים בחייהם ולגבי הסביבה שלה. אותם הנרטיבים משמשים מעין משקפיים דרכם רואה אדם כל סיטואציה או התנסות בחייו ודרכם הוא מעצב אותם ואת עלילת חייו. בין היתר כוללים המשקפיים האלה את המסורות שאותו אדם נחשף אליהן מילדותו, מתרבותו, מערכיו, מאמונותיו ועוד. לעתים הנרטיבים האלה אף מקבלים חיים משל עצמם.

על פי גישת הגישור הנרטיבי קונפליקט בחייו של אדם אינו רע הנוצר עקב צרכים מתנגשים. גישה זו גורסת הקונפליקט הוא חלק בחיים, עובדה, שנוצרת כתוצאה מכך שהאדם חווה את המציאות באמצעות הנרטיבים האישיים שלו. עקב כך נוצרים לעתים קרובות פערי פרשנות בין שני צדדים לגבי אותו האירוע. הקונפליקט, על פי האסכולה הנרטיבית, הוא אינו תולדה של ניגודי אינטרסים אלא של תפיסות שונות של הזכויות שהאדם מאמין שמגיעות לו מתוקף הנרטיב. אותו הנרטיב דרכו הוא בוחן את הסיטואציה. 

מכיוון שהקונפליקט נולד כתוצאה מנרטיבים שונים, מציע הגישור הנרטיבי פרקטיקה של זיהוי הנרטיב והתפיסות שנולדו בעקבותיו ופירוקם. מתוך תפיסת קונפליקט זו נגזר שהאינטרסים של כל צד וה”עובדות” הקשורות לסכסוך ניתנים לפרשנות. זאת במסגרת דיאלוג בין הצדדים. 

גישור נרטיבי

שלושת השלבים של הגישור הנרטיבי

פרשנותו של כל צד בגישור היא תולדה של הרקע החברתי ממנו הוא הגיע. רקע זה מייצר חומרים תומכים לתפיסת הקונפליקט שלו ותפיסת העצמי. כל אלמנט הסותר את קיומו של הקונפליקט דרך משקפיים אלה. לדוגמה, יכולת תקשורת טובה של הצד השני, נשמטים מהסיפור שלו. מטרת הגישור הנרטיבי היא לייצר דיאלוג בין הצדדים על מנת לייצר סיפור חדש על מערכת היחסים בין הצדדים. כזה שיוביל לעמדות חדשות ויפתח פתח לשיתוף פעולה. תפקידו של המגשר בגישור הנרטיבי אינו מתמצה בכך שהוא מאפשר את השיח, אלא מתרחב להתערבות בשיח לצורך הצעת הצעות ולכתיבת הסיפור המשותף ביחד עם הצדדים המגושרים. 

מודל הגישור הנרטיבי מורכב משלושה שלבים:

1.  מחויבות (ENGAGEMENT) – שלב בו רוכש המגשר את אמונם של הצדדים. זהו שלב המייצר אצלם מחויבות לתהליך, כבוד הדדי, הזדהות, הבנה ואמפתיה. בשלב המחויבות אין מחפשים עובדות אובייקטיביות אלא מתמקדים במציאות הסובייקטיבית שכל צד מביא איתו. לרוב נערך שלב זה בפגישות נפרדות על מנת ליצור תחושת ביטחון ואמון בקרב הצדדים. ההתמקדות היא בעמדות ולא באינטרסים.

2.  פירוק הסיפור של כל צד בנוגע לקונפליקט DECONSTRUCTION)) – בשלב זה מנסה המגשר למצוא יחד עם הצדדים “חורים” בנרטיב של כל צד. דרך חורים אלו הוא מנסה לפרק את הסיפור שלהם על מנת להכשיר את הקרקע לבניית סיפור חדש. שלב זה נעשה בעדינות ובזהירות ודורש מומחיות גישורית רבה.

3.  בניית סיפור אלטרנטיבי (CONSTRUCTION) – בשלב זה יוצר המגשר בשיתוף הצדדים סיפור חדש, בו שניהם רואים את עצמם ואת הצד השני באור חיובי יותר. זאת, מתוך מטרה שמתוך סיפור משותף זה יגיעו הסכמות ופתרונות. 

למידע נוסף על פרקטיקום בגישור גירושין לחצו כאן

למידע נוסף על קורס פרקטיקום בגישור אזרחי לחצו כאן

המידע באתר זה מוגש באהבה לכל מי שזקוק למידע וכלים מעולם הגישור, על ידי בית הספר לגישור מעשי של נדב נישרי

ניתן להשתמש במידע ללא הגבלה אך נודה לכם על נתינת קרדיט.

השאר תגובה

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

עקבו אחרינו בפייסבוק

מאמרים אחרונים

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי